Ingen damallsvenskan på Vittsjö IP

Ingen damallsvenskan på Vittsjö IP
14 feb
2017

Det står idag klart att Vittsjö GIK får leta efter en ny matcharena till Damallsvenskan. SvFF:s Tävlingskommitté avslog idag dispensansökan från Vittsjö GIK.

 

Vittsjö GIK har inför den kommande säsongen i Damallsvenskan skickat in en dispensansökan angående spel på Vittsjö GIK. Idag kom beslutet från SvFF:s Tävlingskommitté som avslår ansökan från Vittsjö GIK. Beslutet innebär att Vittsjö IP inte är godkänd för Damallsvenskan under 2017 och att klubben måste leta efter en ny matcharena innan den 1 mars. 

I beslutet står det bland annat:

Föreningens arena brister idag i förhållande till krav på sittplatser då det endast finns 640 sittplatser på arenan. Föreningen har i sin dispensansökan redogjort för en tidsplan när de sista 160 sittplatserna ska vara på plats. Föreningens arena saknar även giltigt belysningsmätningsprotokoll samt skyltar med ordningsregler i enlighet med 3 kap 9 § SvFF:s särskilda tävlingsbestämmelser för föreningar i Damallsvenskan (STB).

***

Enligt 2 kap 25 § STB framgår att det ska på arenan finnas minst 800 sittplatser. Sittplatserna ska vara under tak. Sittplatser för åskådare ska vara individuella, fastsatta i gradängerna, separerade från varandra, anatomiskt utformade, numrerade, av hållbart och brandsäkert material och ha ryggstöd med lägsta höjd av 30 cm räknat från sätet.

***

SvFF har genomfört en arenabesiktning av Vittsjö IP den 19 januari 2017. Av besiktningsprotokollet framgår att arenan inte klarar kraven för bilaga 1 punkt 25 giltigt belysningsmätningsprotokoll, punkt 26 minst 800 sittplatser under tak samt punkt 42 skyltar med ordningsregler.

Läs hela beslutet här

Taggad under

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season