Anders Palmér ny tränare i Ystads IF

Anders Palmér ny tränare i Ystads IF Foto: Ystads IF
29 sep
2017

Det står nu klart att det blir Anders Palmér som tar över tränarrollen i Ystads IF efter György Millinkoffer.

 

György Millinkoffer kom till Ystads IF inför säsongen 2014, då som tränare för klubbens P00-lag. Millinkoffer tog över som huvudtränare i herrlaget 2016. Nu väljer han att kliva av som tränare i Ystads IF nästa säsong. 

- György har utvecklat vårt sätt att träna och och vår spelidé och har alltid haft en mycket proffesionell inställning, säger klubbens ordförande Jonas Lellky på klubbens hemsida.

Det står även klart med en ny huvudtränare i Ystads IF. Det blir den meriterade tränaren Anders Palmér som tar över i Ystads IF. Palmér kommer senast från Malmö FF:s U19-lag och jobbar även med MFF Aakademi i Höör.

- Vi är mycket glada för att ha Anders hos oss och med hans erfarenhet och kontaktnät kommer Ystads IF FF att fortsätta utveckla sin senior och ungdomsfotboll, säger klubbens ordförande Jonas Lellky på klubbens hemsida.

Oskar Ottersten som var assisterande tränare under 2017 kommer att fortsätta vara detta även under den kommande säsongen.

Taggad under

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season