Martin Prahl lämnar Skabersjö IF

Martin Prahl lämnar Skabersjö IF
03 okt
2017

Skabersjö IF och tränare Martin Prahl har i samförstånd beslutat att inte förlänga kontraktet över kommande säsong.

 

- Martin har lagt ner ett otroligt hårt arbete för vår förening och har med sin rutin från elitfotbollen bidragit med en seriositet och vinnarmentalitet som har lett till framgångar såväl i seriespel som distriktsmästerskap. Jag vill å klubbens vägnar tacka honom för de här åren tillsammans och önskar honom stort lycka till med sina framtida utmaningar, säger ordförande Mattias Andersson.

- Jag har som spelare och tränare haft tre härliga år i Skabersjö och även om jag nu kliver av skutan som tränare så har jag svårt att tänka att jag har gjort mitt sista inhopp som spelare för ”de skånska brassarna”. Spelarnas vilja att utvecklas och kriga för varandra ledde till en mycket lyckad fjolårssäsong. Gemenskapen som finns i klubben är, precis som vår lagledare, unik. Jag önskar föreningen all lycka till i fortsättningen och hoppas att framtidens gulgröna spelare förstår innebörden av Skabersjö, som är mer än bara en klubb, avslutar Martin Prahl.

Text hämtat från Skabersjö IF:s pressmeddelande.

Taggad under

Fotbollskåne

Skicka in dina tips till Fotbollskåne:

mail:

 

Silly Season